Bokor Nándor nagycenki kovácsmester sírja

Bokor Nándor (1821-1896)

Páli községben született. 1852-ben került Kiscenkre községi kovácsnak. A bécsi világkiállításon (1953) tizenhárom soros vetőgépét első díjjal jutalmazták. Ezzel indult el karrierje, és rövidesen a községi kovácsmesterből országos hírű műhely tulajdonosa lett, húsz alkalmazottal.

A szakirodalom így jellemzi tevékenységét: „…gépgyárából került ki az 50-es évek közepén az első magyar vetőgép, és a …parasztkocsi. Különösen híresek a cenki ekék a környéken.” Kapák, járgányok, boronák készültek még a műhelyében. Termékeivel 32 arany-, ezüst-, illetve bronzérmet nyert Pesten, Bécsben, Londonban és Párizsban különböző kiállításokon.

Emellett a faluért is sokat dolgozott. Haláláig, 1896-ig tagja volt a község képviselő-testületének. Nevéhez fűződik a nagycenki önkéntes tűzoltóegylet megszervezése. A hagyomány szerint sírján a régi templom keresztje áll. A község 1943-ban utcát nevezett el róla.

(Forrás: Nagycenk – Hírességek)

Kis történet róla

Egy másik történelmi személyiség, Ferenc József egy ceruzával a kezében került fel a plakátra. Ezt a ceruzát Bokor Nándor nagycenki gépgyáros, a cenki eke és a bécsi világkiállításon nyertes vetőgép megalkotója kapta tőle.

Őfelségét igen érdekelte a vetőgép működése, amit a cenki mester egy rajzzal magyarázott el. A véletlenül nála maradt királyi ceruzát azután ajándékba megkapta, a nagycenki gyerekeknek pedig kitüntetés volt, amikor iskolájuk gondnoka megengedte, hogy Ferenc Jóska ceruzájával írjanak.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük